Kinowe hity w domu

Zwiastun:

TytułSkandal. Ewenement Molesty
Tytuł oryginalnySkandal. Ewenement Molesty
Gatunekdokument
ReżyseriaBartosz Paduch
ObsadaVienio, Włodi, Wilku, Kaczy
ProdukcjaPolska
Czas trwania70 min.

Zobacz na:

Zwiastun:

Ursynowskie blokowiska, w połowie lat 90-tych. Kilku chłopaków zafascynowanych MTV i rapem zza wielkiej wody zakłada skład Mistic Molesta, jako wyraz młodzieńczego buntu przeciwko szarej rzeczywistości. Wtedy nie wiedzą jeszcze, że ich muzyka odmieni polską scenę hip – hopową a oni sami staną się głosem młodego pokolenia. Póki co plan jest prosty: składać rymy, kleić bity i … dobrze się bawić.
Na ich pierwszą płytę – „Skandal” – nie trzeba było długo czekać. Chuligański rap w ich wykonaniu trafia na półki sklepowe i od razu staje się hitem! Molesty słuchali wszyscy a ich teksty stały się dla młodych ludzi wyznacznikiem wartości moralnych.
Zdolne dzieciaki dorosły, a ich drogi się rozeszły. Jak teraz dają sobie radę na muzycznym rynku i w życiu? Co pozostało z dawnych ideałów? Czy wiedzieli, że tak będzie?
Ten film to wehikuł czasu, który przenosi nas do lat, gdzie wszystko było proste a kumple byli kimś wiecej, niż rodzina.

Przeczytaj recenzje:

"Polecam tę strawę dla ducha niezależnie, czy początki rapgry w Polsce są Ci bliskie czy też nie. To uniwersalna opowieść o ludziach, których ulica popchnęła do poezji."


Moviesroom / Maciej Rugała

"Atmosfera tamtych czasów oddana jest w dziele Bartosza Paducha wybornie. Wspaniale, że znalazło się miejsce dla Bogny Świątkowskiej czy założycieli B.E.A.T. Records. Wrażenia robią przebitki z koncertów, które – jako ich uczestnik za szczeniackich lat – wspominam bardzo podobnie: kilkudziesięciu ziomków na scenie, ziomki ziomków, ich dziewczyny, a pod tym publika, w podobnej liczbie. Sto procent zajawki i hip-hopu w hip-hopie"


CGM.pl / Andrzej Cała

Ogląda się to doskonale. Dla części odbiorców będzie to sentymentalny powrót do przeszłości i przypomnienie lat młodości, a dla innych "Skandal. Ewenement Molesty" będzie doskonałą okazją do poznania historii płyty, która zrewolucjonizowała polski rap. To też wycieczka do Polski lat 90. XX wieku, gdzie wszystko wyglądało inaczej niż dzisiaj.


Telemagazyn / Krzysztof Połaski

"W dresach i kapturach postawili się biznesowi, policji i światu. "Skandal. Ewenement Molesty" to brutalno-romantyczna opowieść o jednej z najważniejszych grup we współczesnej historii polskiej muzyki."


Gazeta Wyborcza / Łukasz Kamiński

"Paduch umiejętnie prowadzi historię Molesty, przeplatając dobre momenty składu z tymi, które zaważyły na upadku zespołu i związane były z mrocznym, korporacyjnym obliczem polskiego przemysłu muzycznego. Gwarantuję, że na samym końcu się wzruszycie, nawet jeśli nie jesteście fanami Molesty. "


Naekranie.pl / Norbert Zaskórski

"Skandal. Ewenement Molesty" pokazuje widzom nie tylko to, jak trudną drogę do przejścia mieli warszawscy raperzy z kultowego składu, ale jest też wehikułem czasu dla wszystkich, którzy chcą zobaczyć (lub przypomnieć sobie) czasy kształtowania się polskiego kapitalizmu.


NOIZZ.pl / Maciej Wernio

Zobacz również: