Kinowe hity w domu

Zwiastun:

TytułProxima
Tytuł oryginalnyProxima
Gatunekdramat/ akcja
ReżyseriaAlice Winocour
ObsadaEva Green, Matt Dillon
ProdukcjaFrancja / Niemcy
Czas trwania107 min.

Zobacz na:

Zwiastun:

Film w reżyserii Alice Winocour, scenarzystki „Mustanga” – nominowanego do Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny.

Sara (Eva Green) jest astronautką. Jako jedyna kobieta bierze udział w wyczerpującym szkoleniu Europejskiej Agencji Kosmicznej. Każdego dnia pod kontrolą maszyn i specjalistów, poddana ekstremalnym warunkom, jakie panują na statku kosmicznym, ćwiczy wytrzymałość swojego organizmu. Jej codzienność to nie tylko mordercze treningi, ale również ciągłe udowadnianie męskiej części załogi, że zasługuje na miejsce w zespole. W domu zrzuca skafander i jest mamą 7-letniej Stelli.

Kiedy zostaje wybrana na członka załogi misji „Proxima”, jej dotychczasowe życie zaczyna się komplikować. Jako astronautka jest gotowa, by spełnić swoje marzenia i polecieć w kosmos, jako mama boi się rozłąki z córką. Każda decyzja jest dobra i zła jednocześnie. Wyprawa w kosmos czasami okazuje się mniejszym wyzwaniem niż zwykłe życie na Ziemi.

Przeczytaj recenzje:

„Nieoczywista opowieść o (kobiecej) walce, bez stereotypów. Siłę równoważy subtelność, samotność łączy się z pragnieniem bliskości. Magnetyczna Eva Green.”


VOGUE / Anna Tatarska

„Piękny film o podwójnych standardach, kobiecym mikrokosmosie i unikatowej więzi matczyno-córczynej”


DZIENNIK.PL / Piotr Dobry

„Z kim zostawić dziecko? Jak zapamiętać deszcz? Jak zmieścić całe życie w jednym pudełku? To są pytania, których filmy o podbojach kosmicznych raczej nie zadają”


VIVA.PL / Ida Marszałek

„Choć Winocour nie stawia tezy, nie faworyzuje jednych rodziców, ani nie gani tych, którzy wybrali inaczej, pozostawia nadzieję, że obie role – rodzica oraz marzycielki – dają się pogodzić. Jak się w pewnym momencie okaże, łzy tęsknoty nie wykluczają dumy w oczach dorastającej córki. Bezwarunkowo kochająca matka, superbohaterka i inspiracja w jednym? Czemu nie!”


FILMWEB.PL / Gabriela Krawczyk

Zobacz również: