Kinowe hity w domu

Zwiastun:

TytułOBŁOKI ŚMIERCI – BOLIMÓW 1915
Tytuł oryginalnyObłoki Śmierci - Bolimów 1915
Gatunekfabularyzowany dokument
ReżyseriaIreneusz Skruczaj
ObsadaMirosław Zbrojewicz, Jarosław Kostrzewa, Agnieszka Palka
ProdukcjaPolska
Czas trwania65 min.

Zobacz na:

Zwiastun:

Bolimów – w samym środku współczesnej Polski. To tutaj ludzkość przekroczyła kolejną granicę zła. W tym właśnie miejscu, w 1915 roku, po raz pierwszy użyto gazu bojowego, który zmienił oblicze wojen i świata. „Obłoki śmierci – Bolimów 1915” to pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny, który odkrywa przed nami nieznaną historię Polski. Podczas I wojny światowej w Bitwie pod Bolimowem zginęło niemal 100 tysięcy ludzi – żołnierzy i cywilów. W krwawym boju starły się ze sobą mocarstwa, które wcześniej wymazały Państwo Polskie z mapy Europy.

Efektowne sceny batalistyczne i najnowocześniejsza technika realizacji pozwala wejść w świat, którego już nie ma, by zrozumiećmechanizm zła. Ku pamięci tych, którzy zginęli, i ku przestrodze dla potomnych.

Przeczytaj recenzje:

"Uczy, przeraża i daje do myślenia."


Michał Grzybowski / Facetpo40.pl

"Warto wyciągać lekcje z przeszłości. Ten fabularyzowany dokument to świetna lekcja historii."


Movieway / Małgorzata Czop

"Gwarantuję, że jakością filmu, jego klasą, świetną pracą archiwów ze scenami fabularnymi, będziecie Państwo zaskoczeni i zapewne zachwyceni."


Krzysztof Spór - dziennikarz filmowy

"Irek Skruczaj opowiada na światowym poziomie. Jego "Obłoki śmierci..." wyglądają jak dokument światowej sławy. Polecam!"


Igor Herbut - wokalista

"Film jest zrealizowany z rozmachem - wydaje mi się, że "Kompania braci" i "Szeregowiec Ryan" by się nie powstydzili - co czyni go jeszcze bardziej sugestywnym i dojmującym. Bardzo gorąco go Państwu polecam!"


Mirosław Zbrojewicz - aktor

"Innowacyjne podejście do ważnego tematu, poprzez wykorzystanie wielu atrakcyjnych wizualnie środków ekspresji."


Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce

"Połączenie materiałów archiwalnych, a jednocześnie dokręcenie scen, które tak bardzo działają na widza, na wyobraźnię i uzupełniają też niezwykle całą opowieść, spowodowało, że pomyślałam, że to jest rzeczywiście duża sztuka."


Grażyna Torbicka / Dwa Brzegi

"Niezwykły film o historii, o której dotychczas wiedzieliśmy niewiele. Poruszający, zrealizowany z niezwykłą starannością. To także film, który zmusza do myślenia o tym jaką rolę we współczesnym świecie może pełnić nauka."


Małgorzata Imielska - reżyserka

"Mocne, skłaniające do dyskusji kino, przywracające pamięć o historii przemilczanej i wypartej ze zbiorowej pamięci. "Obłoki śmierci - Bolimów 1915" to ostrzeżenie dla przyszłych pokoleń przed popełnieniem podobnej pomyłki."


Mateusz Demski / Przekrój

"Za pasję filmową i konsekwencję w odkrywaniu prawdy historycznej."


Lubuskie Lato Filmowe - Łagów 2020 - wyróżnienie

Zobacz również: