Kinowe hity w domu

Zwiastun:

TytułMINARI
Tytuł oryginalnyMinari
Gatunekdramat
ReżyseriaLee Isaac Chung
ObsadaSteven Yeun, Youn Yuh-Jung, Will Patton
ProdukcjaUSA
Czas trwania115 min.

Zobacz na:

Zwiastun:

W pogoni za amerykańskim snem Jakob Yi (Steven Yeun) przeprowadza swoją rodzinę z Kalifornii do sielskiego Arkansas. Jego marzeniem jest stworzyć własną farmę, której plony mogłyby zaopatrywać okolicznych koreańskich sklepikarzy. Pozostali członkowie rodziny nie są zadowoleni z przenosin, zwłaszcza, gdy okazuje się, że ich nowy dom ma…kółka i jest tak wątły, że może sobie nie poradzić z nawiedzającymi okolicę tornadami.

Jakby tego było mało, do rodziny dołącza nieco szelmowska babcia z Korei. Choć nie pachnie tak jak powinna, a jej metody wychowawcze są dość dziwaczne, na przekór wszystkiemu, nawiązuje nić porozumienia z 6-letnim niesfornym Davidem, a pozostałych członków rodziny uczy, jak tworzyć nową więź z Ameryką, pielęgnując równocześnie własną tradycję.

Zaskakująca i zawadiacka, a jednocześnie pełna czułości, uniwersalna opowieść o delikatnej sztuce zapuszczania nowych korzeni, która wymaga czasu, cierpliwości i pokory, trafnie nawiązująca do wytrzymałego koreańskiego zioła minari, które wyrośnie wszędzie, gdzie się je posadzi.

OSCAR w kategorii Najlepsza Aktorka Drugoplanowa (Yuh-jung Youn),

• 5 nominacji do OSCARA w kategoriach – Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser (Lee Isaac Chung), Najlepszy Scenariusz Oryginalny (Lee Isaac Chung), Najlepszy Aktor (Steven Yeun), Najlepsza Muzyka Oryginalna (Emile Mosseri).

ZŁOTY GLOB w kategorii Najlepszy Film Zagraniczny

• CRITIC CHOICE AWARD – Najlepszy Młody Aktor (Alan S. Kim) i Najlepszy Film Zagraniczny

• MFF Sundance 2020 – Nagroda Główna Jury

• MFF Sundance 2020 – Nagroda Publiczności • 6 nominacji do Nagród BAFTA – Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, Najlepszy Reżyser, Najlepsza Aktorka Drugoplanowa, Najlepszy Aktor Drugoplanowy, Najlepsza Obsada i Najlepsza Muzyka Oryginalna

• 3 Nominacje do Nagród SAG – Wybitny występ aktora w roli pierwszoplanowej, Wybitny występ aktorki w roli drugoplanowej, Wybitny występ filmowego zespołu aktorskiego

• Nominacja do Nagrody Amerykańskiej Gildii Producentów • Nominacja do Nagrody Gildii Reżyserów Amerykańskich

Przeczytaj recenzje:

"Chung zanurza nas w żywiołach (woda, ziemia i ogień odgrywają tu kluczową rolę) i pobudza pierwotne tęsknoty (do własnego domu, który buduje się powoli i w bólach)."


FILMWEB / SEBASTIAN SMOLIŃSKI

"Wspaniały, dobry, ciepły film, który potrafi ukoić każdego. Emocjonalny, pięknie grany, opowiadany z klasą i miłością filmowy afrodyzjak. Zobaczcie koniecznie."


KAROLINA KORWIN - PIOTROWSKA

"Wzrusza, bawi, uczy doceniać codzienność i ludzi dookoła."


KMAG

"Dobre i wzruszające kino."


ŁUKASZ ADAMSKI - RADIO DLA CIEBIE

"Intrygujący dramat, opowiadający o „american dream” w ciekawy, urokliwy sposób. Międzypokoleniowa relacja niesie ten film, a po seansie już nigdy nie spojrzycie na Mountain Dew, czyli Górską Wodę w ten sam sposób!"


MICHAŁ KACZOŃ

"Ciepłe kino pełne miłości"


PIOTR WITKOWSKI - aktor

"Piękny, delikatny film"


BARBARA HOLLENDER - RZECZPOSPOLITA

"Siła "Minari" tkwi właśnie w spokoju dzieła, jego codzienności oraz uchwyceniu drobnych trosk i radości. Cieszy, że kino tego typu znalazło uznanie wśród członków Akademii Filmowej."


INTERIA.PL / Jakub Izdebski

""Minari" nie przypomina odległej baśni z innego świata, tylko autentyczną historię z własnego sąsiedztwa. Jest to tym bardziej zaskakujące, że mamy przecież do czynienia z losami rodziny w bardzo specyficznym położeniu, a jednak wydają się bliskie i zwyczajne."


SOUNDRIVE / Jarosław Kowal

""Minari" to film kameralny, zrobiony z sercem i trafiający w emocje. Syci oko wyjątkowymi kadrami, pachnie ziołami i słońcem, zaprasza widza do przyglądania się światu, do szukania tego, co bywa przed nami ukryte, do dziwienia się."


GAZETA POLSKA CODZIENNIE / Anna Krajkowska

"(...) niewyszukane fabularnie „Minari” wymyka się schematom i tanim sentymentom. To zasługa doskonałego wyczucia amerykańskiego twórcy koreańskiego pochodzenia. Chung potrafi przekuć osobiste doświadczenie w uniwersalną opowieść o sile miłości i prozie życia."


KINO / Piotr Dobry

"Oscarowa produkcja z fenomenalnym klimatem i wprost powalającą grą aktorską."


RADIO ZET / Natalia Nowecka

"Minari jest filmem uszytym z emocji, który trafia prosto do serca. Klimatu filmu dopełniają urzekające, malownicze zdjęcia dziewiczej natury autorstwa Lachlana Milnego i piękna muzyka skompowana przez Emilego Mosseriego."


KULTURALNE MEDIA / Dorota Jurek

"Dzisiaj „Minari", choć delikatny i skromny, wybrzmiewa mocno. W realiach epidemii obcość i izolacja, które odczuwają bohaterowie Chunga, stały się udziałem nas wszystkich."


WYSOKIE OBCASY / Krzysztof Kwiatkowski

"W„Minari" - chociaż jest to bardzo kameralny, wyciszony dramat - można się zachwycać wieloma aspektami, lecz przedstawienie „kradnie" uhonorowana Oscarem 73-letnia Youn Yuh-jung, koreańska aktorka, na której rolę lekko zdziwaczałej nestorki rodu patrzy się z litością, podziwem, miłością jednocześnie."


POLITYKA / Janusz Wróblewski

Zobacz również: