Kinowe hity w domu

Zwiastun:

TytułDNA
Tytuł oryginalnyADN
Gatunekdramat
ReżyseriaMaïwenn
ObsadaMaïwenn, Fanny Ardant, Louis Garrel
ProdukcjaFrancja
Czas trwania90 min.

Zobacz na:

Zwiastun:

Maïwenn, nagrodzona w Cannes reżyserka, powraca z mocnym i poruszającym portretem rodzinnym, czerpiącym z osobistej, złożonej historii.
Lato w Paryżu, miasto pustoszeje. Neige regularnie odwiedza ukochanego dziadka w domu spokojnej starości. To on ją wychowywał i chronił przed toksyczną rodziną, w której od lat szaleje emocjonalna burza. Kiedy Emir umiera, wszystkie międzypokoleniowe nierozwiązane konflikty wracają z nową mocą i zmuszają Neige do zgłębienia swej tożsamości.

„DNA” to subtelne i wzruszające kino, przeplatane zabawnymi momentami, ze wspaniałymi kreacjami gwiazd francuskiego kina: Maïwenn („Poliss”), Fanny Ardant („Poznajmy się jeszcze raz”) i Louisa Garrela („Małe kobietki”).

Film znalazł się w oficjalnej selekcji festiwalu w Cannes 2020, był prezentowany na MFF w San Sebastian i MFF w Zurychu (nagroda „A Tribute to…” dla Maïwenn za wkład w odrodzenie kina autorskiego). „DNA” otrzymało również 4 nominacje do Cezara oraz nagrodę Lumières 2021 za reżyserię.

Przeczytaj recenzje:

"Jest to kino zaskakująco autentyczne i osobiste."


PEŁNA SALA / Mateusz Marcin Mróz

"Opowieść o odrodzeniu, o potrzebie wymyślenia się na nowo po traumie, działa tak na poziomie intymnym, ściśle algiersko-francuskim, jak na płaszczyźnie naszych wspólnych ponadnarodowych doświadczeń epoki pandemii."


DZIENNIK.PL / Piotr Dobry

""DNA" balansuje gdzieś pomiędzy tematami uniwersalnymi i osobistymi. Ze swoją lekkością i sprawnością warsztatową, znamienitymi aktorami i tematyką jest idealnym przykładem europejskiego kina artystycznego."


INTERIA.PL / Dagmara Romanowska

"Maïwenn z czułością spogląda na swoich bohaterów, nie raz puszcza do nich oko, ale przede wszystkim daje im przestrzeń do rozwoju własnych emocji i tęsknoty za światem, którego nigdy nie poznali. To filmowa przestrzeń, w której mniej znaczy więcej."


MOVIEWAY / Małgorzata Czop

"Po okrutnie ekshibicjonistycznej „Mojej miłości” i rozliczającej arabskie pochodzenie „Cenie sukcesu”, w „DNA” artystka konsekwentnie podąża wytyczoną przez siebie ścieżką."


POLITYKA / Janusz Wróblewski

"Jest tu pytanie o tożsamość i o siłę rodzinnych więzów. Na to pierwsze nie ma łatwej odpowiedzi, na drugie jest. Kłócić się i ranić można zawzięcie, ale miłość zwycięża."


ZWIERCIADŁO / Zofia Fabjanowska-Micyk

"Ten film to delikatna opowieść o tęsknocie i żegnaniu się. O niewyrażalnym i o nieumiejętności trwania, kiedy codzienność przestaje być dzielona z bardzo konkretną osobą."


MAGAZYN SZAJN / Karola Kosecka

"Pełne rozedrgania, z całym serwisem emocji niekontrolowanych, płonące kompletowanie siebie. Z bijącym sercem historia, przepełniona szczerym człowieczeństwem, definiowania na żywo, co to znaczy "być u siebie"."


FDB / Bernadetta Trusewicz

Zobacz również: