Kinowe hity w domu

Zwiastun:

TytułBABYTEETH
Tytuł oryginalnyBabyteeth
Gatunekdramat / komedia
ReżyseriaShannon Murphy
ObsadaEliza Scanlen, Toby Wallace, Ben Mendelsohn, Essie Davis
ProdukcjaAustralia
Czas trwania120 min.

Zobacz na:

Zwiastun:

Pełen nadziei portret nastolatki, która uczy się przekraczać wszelkie granice w ekstremalny sposób.

Milla, poważnie chora nastolatka (magnetyczna Eliza Scanlen), zakochuje się w Mosesie (Toby Wallace) – chłopaku z problemami. To zmienia ją i jej rodzinę. Rodzice (fenomenalnie grani przez Essie Davis i Bena Mendelsohna) dla ukochanej córki zrobią wszystko, pozwolą nawet Mosesowi z nimi zamieszkać. Okazuje się, że wraz z pierwszymi pocałunkami w Millę wstępuje nieznane dotąd pragnienie życia. Milla pokazuje rodzicom, Mosesowi i wszystkim wokół jak żyć, kiedy nie masz nic do stracenia

Eliza Scalen, znana z serialu „Ostre przedmioty” 20-letnia Australijka, którą wkrótce zobaczymy także w „Małych kobietkach” Grety Gerwig, udowadnia, że wyrasta na jedną z najciekawszych aktorek młodego pokolenia. Jej filmowy partner Toby Wallace za swoją kreację otrzymał w Wenecji Nagrodę Marcello Mastroianniego za najlepszy debiut aktorski.

NAGRODY:
MFF Wenecja 2019 – Nagroda Marcello Mastroianniego za Najlepszy Debiut Aktorski – Toby Wallace
MFF Zurich 2019 – wyróżnienie dla Najlepszego Filmu Zagranicznego
MFF Marakesz 2019 – Najlepszy Aktor – Toby Wallace
MFF Palm Springs 2019 – Directors to Watch – Shannon Murphy
MFF Sao Paulo – Najlepszy Film (New Directors Competition)
Nagrody Australijskiej Akademii Filmowej 2020: Najlepszy Film, Najlepsza Reżyseria: Shannon Murphy, Scenariusz: Rita Kalnejais, Najlepszy Aktor: Toby Wallace, Najlepsza Aktorka: Eliza Scanlen, Najlepszy Aktor Drugoplanowy: Ben Mendelsohn i Najlepsza Aktorka Drugoplanowa: Essie Davis

Przeczytaj recenzje:

"Sposób, w jaki zostaje opowiedziana ta historia - błyskotliwie, niepatetycznie, z humorem, bez kompleksów także na poziomie formalnym - sprawia, że jest to film wyjątkowo dobry."


Rzeczpospolita / Rafał Glapiak

"Niesamowite, poruszające kino - mocny kandydat do top 10 roku. Dawno się tak nie wzruszyłem."


Watching Closely / Maciej Stasierski

"Filmy takie jak BABYTEETH to rzadkie kinematograficzne okazy! Nic w tym autorskim obrazie nie jest ani oczywiste, ani jednoznaczne. Na szczególne oklaski w Babyteeth zasługuje dobór obsady oraz gra aktorska. Finalnie, otrzymujemy zatem obraz bardzo daleki od banału, stale zmuszający nas do zmiany optyki. A co więcej poruszający i chwytający za serce!"


Blog Kultura Osobista / Joanna Roman

"Iskrzy spontanicznością, głęboko wzrusza (koniecznie przygotujcie chusteczki). To opowieść o życiu ze świadomością śmierci, gdy miłość staje się doświadczeniem transformującym."


Marcin Radomski / Kinorozmowa

"Są dzieła, które czynią nasze życie lepszym. “Babyteeth” z pewnością do nich należy. W kinowym debiucie Shannon Murphy odnajdujemy bowiem prawdę, a subtelna dłoń reżyserki prowadzi nas przez niebanalną historię. Babyteeth to czuły film, jakiego potrzeba nam w tych często nieczułych czasach."


Naekranie.pl / Pamela Jakiel

"Debiut Shannon Murphy, nagrodzony na ostatnim festiwalu w Wenecji, smakuje jak strzelająca oranżada wysypana na język."


VOGUE / Adriana Prodeus

""Babyteeth" to jeden z absolutnie najlepszych filmów, jakie w tym roku zobaczycie. "


Antyradio / Natalia Nowecka

"Przede wszystkim zobaczyłam w tym filmie światło. Ten film niesie bardzo uniwersalne przesłanie. Mówi nam wszystkim, żeby nie marnować żadnej chwili w życiu, bo nie wiadomo, co przyniesie kolejny dzień."


Grażyna Torbicka / Magazyn SENS

"Eliza Scanlen, która w serialu „Ostre przedmioty" kradła sceny samej Amy Adams, zaś w „Małych kobietkach" Grety Gerwig dzielnie dotrzymywała kroku Saoirse Ronan i Florence Pugh, kolejny raz udowadnia, że wyrasta na jedną z najlepszych aktorek młodego pokolenia. Jeszcze ciekawszy jest narkotyczny nieprzenikniony Toby Wallace, który na festiwalu w Wenecji dostał Nagrodę Marcello Mastroianniego za najlepszy debiut aktorski. Ben Mendelsohn, z którego Hollywood zrobiło etatowego łotra w superprodukcjach spod znaku Marvela i „Gwiezdnych wojen", jako wrażliwy ojciec i znudzony mąż nie ustępuje Kevinowi Spaceyowi z „American Beauty". "


KINO/ Piotr Dobry

"„Babyteeth” to karuzela emocji, od płaczu, przez taniec, śmiech, po niemożliwy żal, że historia się kończy. „Piękno zaczyna się tam, gdzie kończy nasze przypisanie do funkcji” – padają takie słowa. Ten film jest zamanifestowaniem tego zdania w sposób skrajny. Ten film uczy kochać bez zahamowań. Wyrażać uczucia, wykorzystywać każdą chwilę."


Onet.pl / Przemysław Bollin